Return to class index.
Goto previous class M40S, next class M45S
Splits for course 10: Race 1 and Race 2

Results for Class M45L
Race 1: Length 10.0km, 425m climb, 21 controls (course 13)
Race 2: Length 9.5km, 210m climb, 23 controls

                                                    Race 1       Race 2
  1  James Logue              EPOC   GBR 105:27     51:02(1)     54:25(1)
  2  Jan Olm                  KilsOK SWE 113:48     56:53(2)     56:55(2)
  3  Alan Velecky             SO     GBR 118:22     56:56(3)     61:26(4)
  4  Jon Cross                FVO    GBR 118:32     58:45(5)     59:47(3)
  5  Nigel Bunn               TVOC   GBR 125:03     57:09(4)     67:54(12)
  6  Mark Chapman             SYO    GBR 128:07     60:57(8)     67:10(9)
  7  Andrew Dale              ECKO   GBR 129:14     61:39(10)    67:35(11)
  8  Ben Stansfield           FVO    GBR 129:21     63:03(15)    66:18(5)
  9  David Rollins            BAOC   GBR 129:29     60:26(6)     69:03(15)
 10  Kevin Fielding           HH     GBR 131:39     61:13(9)     70:26(17)
 11  Dave Robertson           CLYDE  GBR 132:31     64:03(18)    68:28(13)
 12  Martin Ward              SYO    GBR 133:00     66:22(20)    66:38(6)
 13  Darrell High             SO     GBR 133:44     60:54(7)     72:50(23)
 14  Lars Karlsson            VAIF   SWE 134:39     63:00(14)    71:39(19)
 15  Colin Smith              SYO    GBR 134:40     66:10(19)    68:30(14)
 16  Angus Tyner              SET    IRL 134:47     63:40(17)    71:07(18)
 17  David Peel               SYO    GBR 135:32     68:22(26)    67:10(9)
 18  Kenny Leitch             SO     GBR 137:00     62:18(11)    74:42(28)
 19  Sven Arne Gylterud       FIF    NOR 137:16     70:14(33)    67:02(8)
 20  Steinar Lg              OSTMK  NOR 137:35     70:57(36)    66:38(6)
 21  Tim Must                 TVOC   GBR 138:32     62:19(12)    76:13(33)
 22  Tony Burton              MV     GBR 140:31     67:42(23)    72:49(22)
 23  Dil Wetherill            WAOC   GBR 140:45     68:45(29)    72:00(20)
 24  Paul Murgatroyd          LOG    GBR 140:50     66:52(22)    73:58(25)
 25  Richard Parkin           DVO    GBR 142:39     68:14(24)    74:25(27)
 26  Steven Horsler           WIM    GBR 143:12     68:20(25)    74:52(29)
 27  Jan-Olof Bogren          SIK    SWE 144:41     69:00(30)    75:41(30)
 28  John Casey               Wat O  IRL 145:13     71:56(37)    73:17(24)
 29  David Eades              INT    GBR 146:15     70:02(32)    76:13(33)
 30  Jon Brooke               WSX    GBR 147:44     75:01(54)    72:43(21)
 31  Mick Brett               CHIG   GBR 149:48     73:40(43)    76:08(32)
 32  Alan Hickling            SAX    GBR 150:06     73:59(48)    76:07(31)
 33  Robin Galloway           INT    GBR 151:08     62:49(13)    88:19(60)
 34  Richard Baxter           SYO    GBR 152:10     72:35(39)    79:35(40)
 35  Steve Hinshelwood        WAOC   GBR 152:23     73:47(47)    78:36(38)
 36  Craig Blackford          BADO   GBR 152:25     72:42(40)    79:43(41)
 37  Stephen Wilson           CLYDE  GBR 152:40     72:56(42)    79:44(42)
 38  Brendan Bolland          WAROC  GBR 152:41     83:06(79)    69:35(16)
 39  Simon Thompson           HOC    GBR 152:43     74:25(52)    78:18(37)
 40  David Averill            BAOC   GBR 153:54     73:44(45)    80:10(44)
 41  Peter Chapman            SO     GBR 154:29     74:28(53)    80:01(43)
 42  Andrew McMurtrie         MAROC  GBR 154:33     75:10(55)    79:23(39)
 43  Dan Straka               BKO    GBR 155:31     74:19(50)    81:12(45)
 44  Paul Taylor              EPOC   GBR 155:59     74:03(49)    81:56(47)
 45  Brendan O'Brien          KerryO IRL 156:07     69:23(31)    86:44(57)
 46  Chris Huthwaite          SARUM  GBR 157:30     73:46(46)    83:44(51)
 47  Hans Sigmund Vister      IOK   NOR 158:00     70:24(34)    87:36(59)
 48  Ross Lilley              ECKO   GBR 158:14     80:08(71)    78:06(36)
 49  Arto Haverinen           KaSu   FIN 158:21     81:43(72)    76:38(35)
 50  Dai Bedwell              DVO    GBR 158:31     72:54(41)    85:37(52)
 51  Vince Roper              SLOW   GBR 159:36     77:17(62)    82:19(49)
 52  Francesco Lari           NOC    GBR 160:24     74:21(51)    86:03(53)
 53  Alan Irving              WCOC   GBR 160:38     79:00(66)    81:38(46)
 54  Mark Wood                ESOC   GBR 162:43     73:40(43)    89:03(62)
 55  Charles Gook             BADO   GBR 163:14     77:03(61)    86:11(54)
 56  Ola Bovallius            JARFAL SWE 164:49     81:44(73)    83:05(50)
 57  Andrew Henderson         LEI    GBR 166:04     79:52(70)    86:12(55)
 58  Paul Chavasse            DEE    GBR 167:30     77:27(63)    90:03(64)
 59  Rupert Parkinson         FVO    GBR 168:03     76:49(59)    91:14(65)
 60  Stephen McKinley         SN     GBR 168:30     82:16(75)    86:14(56)
 61  Ian Wilson               LEI    GBR 170:53     82:16(75)    88:37(61)
 62  John Mason               MAROC  GBR 171:21     77:02(60)    94:19(68)
 63  Max Carcas               INT    GBR 172:37     79:37(68)    93:00(66)
 64  Ian Buxton               TVOC   GBR 173:30     83:43(80)    89:47(63)
 65  Paul McMillan            MAROC  GBR 173:34     78:37(64)    94:57(69)
 66  Peter Huzan              SLOW   GBR 173:49     86:53(91)    86:56(58)
 67  Charles Mayes            CLOK   GBR 174:43     75:17(56)    99:26(79)
 68  Trevor Hoey              FVO    GBR 175:32     82:28(78)    93:04(67)
 69  Jon Chandler             LOK    GBR 178:21     79:43(69)    98:38(77)
 70  Terje Melsom             FIF    NOR 178:22     78:40(65)    99:42(80)
 71  Tim Haysom               BOK    GBR 179:27     84:02(82)    95:25(71)
 72  Simon Moss               SLOW   GBR 180:26     85:03(84)    95:23(70)
 73  Duncan Harris            DEE    GBR 183:33     82:03(74)   101:30(84)
 74  Robin Bishop             TVOC   GBR 183:46     85:29(87)    98:17(76)
 75  John Worth               TVOC   GBR 184:01     85:03(84)    98:58(78)
 76  Darren Baker             DEE    GBR 184:22     86:14(89)    98:08(75)
 77  Simon Parker             FILDER GER 185:28     89:15(93)    96:13(73)
 78  Knut Hagen               BIL    NOR 186:04     63:24(16)   122:40(93)
 79  Barry McElearney         SO     GBR 187:14     76:06(58)   111:08(88)
 80  Robert Lines             SO     GBR 187:57     90:37(94)    97:20(74)
 81  Clive Thomas             POW    GBR 194:49     93:55(100)  100:54(83)
 82  Nick Silk                SWOC   GBR 194:56     92:06(96)   102:50(85)
 83  Derick Mercer            BKO    GBR 198:48     92:31(98)   106:17(87)
 84  Andy Allen               DEE    GBR 199:44     99:57(107)   99:47(81)
 85  Mark Webster             NOC    GBR 199:49     96:06(101)  103:43(86)
 86  Mike Long (M50)          AJAX   IRL 202:21     87:30(92)   114:51(90)
 87  Mark Edwards             SROC   GBR 204:50     86:20(90)   118:30(92)
 88  Tim Palmer               DEE    GBR 206:03     92:37(99)   113:26(89)
 89  Trevor Hindle            MDOC   GBR 206:05    110:31(109)   95:34(72)
 90  Tom Bowtell              TVOC   GBR 214:25     85:15(86)   129:10(99)
 91  Paul O'S-Hourihan        BOC    IRL 214:46     91:40(95)   123:06(94)
 92  Andrew Macpherson        CLYDE  GBR 216:46     98:36(105)  118:10(91)
 93  Terry Johnstone          ESOC   GBR 224:50     99:56(106)  124:54(97)
 94  Mark Hardy               LEI    GBR 227:44     83:54(81)   143:50(102)
 95  David Heale              HH     GBR 239:01    112:53(111)  126:08(98)
 96  Andrew Eaton-Hart        DEVON  GBR 242:41    118:01(113)  124:40(96)
 97  Richard Rigby            CLOK   GBR 244:51    107:44(108)  137:07(100)
 98  Paul Jennings            WCOC   GBR 260:29     98:10(104)  162:19(105)
 99  John Clarke              SUFFOC GBR 262:16    111:37(110)  150:39(104)
100  Steve Edgar              LEI    GBR 290:53    143:01(115)  147:52(103)
101  Richard Sharp            TVOC   GBR 427:00     79:29(67)   347:31(106)
     Charlie Adams            SYO    GBR              rtd             
     Richard Leake            LEI    GBR                m          rtd
     Gary Walford             TVOC   GBR            82:16(75)         
     Simon Turton             BKO    GBR            75:23(57)      rtd
     Justin Williams          LOG    GBR            72:28(38)        m
     Nigel Lydon              LEI    GBR                        123:08(95)
     Spencer Modica           QO     GBR            84:23(83)        m
     Andy Louden              UNATT  KAZ            92:07(97)         
     Simon Dunkley            SN     GBR            97:58(103)        
     Robert Campbell          WAOC   GBR                         74:20(26)
     Tom Frost                SN     GBR            70:48(35)         
     Richard Hime             LOK    GBR                m             
     Andy Reynolds            DEVON  GBR            85:46(88)        m
     Ian Hopkins              HOC    GBR                         82:14(48)
     Ifor Powell              BOK    GBR            68:37(28)      rtd
     Kevin Booth              PFO    GBR            96:10(102)        
     Mark Foxwell             BKO    GBR           112:59(112)        
     Gerry Allan              SN     GBR                         99:49(82)
     Paul Martin              SN     GBR           130:42(114)        
     Crispin Matson           TVOC   GBR                m       139:50(101)
     Julian Birkinshaw        TVOC   GBR            68:24(27)         
     Phil Murray              BOK    GBR            66:41(21)         

Return to Top, class index.
Goto previous class M40S, next class M45S
Splits for course 10: Race 1 and Race 2

Results service provided by MERCS.