Results for NOC District Event, Thoresby North, 22/04/2012
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, BrownWhite (length 1.7km, climb 15m, 9 controls)
1 Ben Naish NOC M10 10:29 2 Rhiannon Emery NOC W12 12:15 3 Tom Cooley NOC M10 13:25 4 Emma Wright NOC W10 13:27 5 Patrick & Lizzie Sheridan NOC M6&W8 18:26 6 Lauren Emery NOC W10 18:38 7 Alexa Lindsay DVO W10 19:34 8 Hannah Mather LOG W6 22:51 9 Ivan Smith DVO M10 41:16 10 Finlay Lowthian NOC M10 42:39 11 Ailith Smith DVO W10 45:41 ----------White standard-----------
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Yellow (length 2.6km, climb 15m, 9 controls)
1 Rachel Duckworth DVO W10 19:36 2 Benjamin Mather LOG M10 24:20 ----------Yellow standard---------- 3 Samuel Davis DVO M10 48:18 mp Jodie Wright NOC W12 65:32 Missing nos 3,5-6
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Orange (length 2.8km, climb 25m, 10 controls)
1 Sarah Duckworth DVO W12 28:17 2 Sam Elliott M14 29:27 3 Imogen Wilson LEI W12 30:39 4 Huw Brown BASSETL M12 32:44 5 Eleanor Cooley NOC W14 34:38 6 James Lowthian NOC M12 36:32 7 Thomas Webster NOC M16 42:32 8 Charlotte Webster NOC W14 43:08 9 John Wilkinson M65 45:24 10 Ann O'Grady HALO W75 54:35 ----------Orange standard---------- 11 Jacob Pulling RAFO M16 55:41 12 Maria Lockie RAFO W16 56:23 13 Lauren Bates RAFO W16 57:25 14 Laura Nathan IND W18 57:28 15 Sam Lunn RAFO M14 58:34 16 Janet Burns IND W55 58:51 17 Thomas Ward NOC M12 63:05 18 Darren Brimer IND M45 76:59 19 Fraser Ridgway NOC M12 80:10 mp Elsie Greenwood NOC W12 75:10 Missing nos 8-9
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Light Green (length 3.9km, climb 20m, 13 controls)
1 Joe Uprichard DVO M14 42:47 2 Angela Lucking NOC W50 42:55 3 Tom Theobald RAFO M16 44:29 4 Michael Theobald RAFO M16 45:31 5 Simon Warrener NOC M14 46:23 6 Tom Barber LEI M14 54:33 7 Heather Percy M21 56:09 8 Alexander Ridgway NOC M14 56:14 -------Light Green standard-------- 9 Alison Hayes DVO W45 65:23 10 Gemma Tate SYO W21 66:28 11 Andrew Oxby RAFO M18 69:36 12 Nicholas Gordon DVO M16 69:41 13 John Pickles NOC M60 83:03 14 Cameron Ridgway NOC M16 111:22 mp Alastair Flynn NOC M14 67:45 Missing nos 12-13 Jack, Jade Dinmore, Hurst IND M21 rtd Missing nos 10-13
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Short Green (length 3.7km, climb 30m, 15 controls)
1 Rory Sellar DVO M50 38:44 2 Pauline Ward DVO W65 40:56 3 David Parkin DVO M75 41:11 4 Helen Finlayson DVO W65 42:27 5 Brian James NOC M60 44:49 6 Hazel Rice NOC W55 45:52 7 Tony Buckland NOC M75 47:41 8 Lindsey Brown NOC W50 48:10 9 Christine Elliott NOC W50 49:46 -------Short Green standard-------- 10 Alan Robinson HALO M65 60:56 11 Brian Ward DVO M75 63:23 12 Chris Horsewill NOC W50 63:42 13 Jackie Page EPOC W60 71:06 14 Tony Berwick DVO M75 76:00 15 Claudia Smith NOC W18 79:32 16 Alison Slater NOC W55 81:54 17 John Bailey M70 102:37 mp Michael Napier NOC M55 29:56 Missing no 2 Margaret Buckland NOC W70 rtd Missing nos 6-15
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Green (length 5.0km, climb 35m, 18 controls)
1 Matthew Cox LEI M18 35:49 2 Alex Wright RAFO M18 38:54 3 Catherine Hughes NOC W40 41:52 4 David Booker NOC M55 42:45 5 David Pettit DVO M21 43:16 6= Jordan Webster NOC M18 43:19 6= Mark Webster NOC M45 43:19 8 David Bray LEI M55 43:59 9 Peter Kullich HALO M70 44:52 10 Robert Page EPOC M60 46:03 11 David Olivant NOC M60 46:56 12 Nick Fletcher RAFO M18 47:44 13 Martin Wheeler LOG M55 49:13 14 Max Elliott NOC M16 49:52 15 Nicholas Wilson LEI M14 50:51 16 Dave Skidmore DVO M65 51:15 17 Philip Emery NOC M40 51:39 18 Glyn Mayley LOG M55 52:11 19 Simon West LEI M16 53:58 20 Rachel Davis DVO W45 54:25 21 Helen Parkinson NOC W45 54:47 22 David Anderson LEI M70 54:49 23 Richard Nash NOC M45 55:22 24 Paul Goodhead DVO M50 55:29 25 Joanna Goodhead DVO W14 55:53 26 Tony Horsewill NOC M55 55:57 27 Simon Brickwood NOC M40 57:04 28 Derek Herd LEI M40 57:50 29 John Palmer NOC M65 58:22 30 Julie Webster NOC W45 58:51 ----------Green standard----------- 31 Hilary Hodkinson NOC W55 59:19 32 Jane Booker NOC W55 60:05 33 Paul Wright DVO M50 60:20 34 Fiona Sellar DVO W55 61:05 35 David Cooke NOC M60 61:31 36 Richard Knowles M35 62:50 37 Trudy Crosby LOG W50 62:56 38 Sophie Gordon DVO W18 63:05 39 Peter Cholerton NOC M55 63:20 40 Keith Streb IND M55 63:56 41 Ruth Ellis DVO W60 69:16 42 David Winser NOC M60 70:36 43 Elaine Smith NOC W55 70:55 44 Peter Chick LEI M65 76:19 45 Oonah Ridgway NOC W50 76:28 46 Jane Howsam WAOC W60 77:08 47 Chris Brown NOC M40 77:46 48 Valerie Partington SYO W50 78:16 49 Andy Smith DVO W45 78:25 50 Clare Hanna LOG W45 79:50 51 Susan Allard DVO W45 83:25 52 Laurie Fluck LEI M65 95:56 53 Patrick O'Grady HALO M75 97:07 54 Wendy Foster NOC W50 97:56 55 Geoff Gibbs LOG M70 100:20 56 Alexander Billington M16 121:26 mp Roger Smith NOC M60 43:39 Missing no 14 mp Wendy West LEI W45 121:24 Missing no 10 Anne Gibbs LOG W65 rtd Missing nos 6-18
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Blue (length 7.1km, climb 45m, 21 controls)
1 Karl Marshall SYO M45 43:24 2 Paul Murgatroyd LOG M45 45:42 3 Andy Sykes DVO M45 46:54 4 Clive Street LOG M55 49:53 5 Dai Bedwell DVO M45 50:36 6 Mark Goodhead DVO M18 51:51 7 Ian Wilson LEI M45 52:20 8 Roger Edwards LEI M60 52:54 9 William Parkinson NOC M16 54:19 10 Paul Morris NOC M55 56:11 11 Simon Elliott NOC M55 56:25 12 Robert Parkinson NOC M55 56:37 13 Joe Elliott NOC M18 57:00 14 Jamie Sutherland LEI M40 58:02 15 Murray White DVO M45 62:08 16 Kevin Randall SYO M21 62:22 17 Joanne Nell RAFO W45 62:28 18 Ian Coates SYO M50 64:07 19 Robert Haskins LEI M60 65:46 20 Michael Lord NOC M50 65:49 21 Jack Lord NOC M16 66:17 22 Luke Fortune RAFO M16 66:22 23 Keith Roberts NOC M50 67:39 -----------Blue standard----------- 24 Sean Harrington LOG M50 67:56 25 Colin John DVO M60 68:01 26 Kevin Kirk RAFO M18 68:13 27 Paul Hudson NOC M50 69:18 28 Ann-Marie Duckworth DVO W45 69:26 29 Michael Nell RAFO M60 70:33 30 Robert Jackson NOC M50 72:35 31 Paul Orton NOC M40 72:54 32 Kim Buxton DVO W50 75:26 33 Andrew Wallace NOC M55 76:55 34 Tracey Brookes LEI W45 77:19 35 Alison Wright LOG W21 78:08 36 Peter Howsam WAOC M60 79:05 37 Ursula Williamson LEI W50 79:53 38 Victoria Littlewood NOC W18 80:09 39 Tim Lennox M16 81:27 40 Jonathan Cundill DVO M45 83:41 41 Phil Young SYO M60 84:58 42 Andy Furnell LOG M45 86:59 43 Steve Burns IND M55 88:21 44 Tony Gordon DVO M50 91:08 45 Andrew Ridgway NOC M50 106:04
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Brown (length 8.8km, climb 65m, 26 controls)
1 Joe Taunton NGOC M21 49:28 2 John Duckworth DVO M45 49:42 3 Andrew Powell NOC M21 51:25 4 Richard Parkin DVO M40 58:01 5 John Hawkins DVO M50 58:13 6 Jeff Colbert SYO M21 58:21 7 Liam Corner MDOC M40 58:54 8 Mike Smith DVO M50 64:43 9 Charles Nell RAFO M21 65:17 10 Matthew Green NOC M18 67:03 11 Mark Thomson FVO M45 72:06 12 Jonathan May LOG M35 74:07 ----------Brown standard----------- 13 Roger Lewis SYO M35 74:26 14 Patrick Hoey M20 76:17 15 Steve Green NOC M55 78:03 16 John Mather LOG M40 78:36 17 ian wells RAFO M55 80:44 18 Russell Buxton DVO M55 86:13 19 Peter Gilbert M50 93:01 20 Rebecca Perring DVO W45 114:38
Courses White, Yellow, Orange, Light Green, Short Green, Green, Blue, Brown
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier,