Return to class index.
Goto previous class M50L, next class M55L, classes on course 19: W50L
Splits for course 14: Race 1 and Race 2

Results for Class M50S
Race 1: Length 6.8km, 270m climb, 15 controls (course 19)
Race 2: Length 6.6km, 140m climb, 15 controls

                                                    Race 1       Race 2
  1  Mike Pedley              EPOC   GBR  99:01     46:27(2)     52:34(2)
  2  Brian Ward               HALO   GBR  99:28     44:15(1)     55:13(3)
  3  Reinhard Balling         UNATT  AUT 104:46     47:11(3)     57:35(5)
  4  Anders Nilsson           TABY   SWE 110:58     52:27(6)     58:31(6)
  5  Graham Louth             WAOC   GBR 114:04     56:46(15)    57:18(4)
  5  Pavel Veljacik           OK SP  CZE 114:04     49:17(4)     64:47(13)
  7  Roger Thomas             WCOC   GBR 115:41     57:02(16)    58:39(7)
  8  Jeff Butt                SARUM  GBR 116:09     57:10(17)    58:59(9)
  9  Richard Savage           BOK    GBR 116:18     51:34(5)     64:44(12)
 10  Simon Moore              BKO    GBR 117:12     55:48(12)    61:24(10)
 11  Niall Reynolds           SBOC   GBR 123:03     54:54(11)    68:09(16)
 12  Nigel Benham             SARUM  GBR 123:11     59:54(23)    63:17(11)
 13  Thomas Lindeborg (M55)   SLOW   GBR 123:25     55:53(13)    67:32(15)
 14  Jon Carberry             SROC   GBR 126:23     54:17(10)    72:06(21)
 15  Ronan Cleary             LOK    IRL 126:34     58:03(20)    68:31(17)
 16  Steve Schofield          NOC    GBR 127:15     53:57(7)     73:18(23)
 17  Andy Campbell            DEE    GBR 127:31     54:15(9)     73:16(22)
 18  Johs Gjesdal             Varegg NOR 128:13     54:01(8)     74:12(25)
 19  David Saunders           HH     GBR 132:16     62:01(24)    70:15(18)
 20  Alan Phillips            BKO    GBR 138:36     57:18(18)    81:18(32)
 21  Lester Hartmann          HOC    GBR 140:28     59:46(22)    80:42(31)
 22  Will Harrison            SUFFOC GBR 140:44     56:42(14)    84:02(37)
 23  Donal Wickham            AJAX   IRL 142:57     57:55(19)    85:02(38)
 24  Peter Wilson             MDDXO  GBR 144:42     70:18(35)    74:24(26)
 25  Roger Hicks              SOC    GBR 146:31     68:57(32)    77:34(27)
 26  David Potter             BOK    GBR 148:17     77:14(42)    71:03(19)
 27  Michel Arsac-England     Altair BEL 148:53     66:25(29)    82:28(34)
 28  Keith Roberts            NOC    GBR 150:48     71:39(37)    79:09(30)
 29  Bill Child               TVOC   GBR 151:07     63:35(27)    87:32(41)
 30  Stephen Robinson (M55)   NGOC   GBR 152:19     74:16(39)    78:03(28)
 31  John Kewley              MDOC   GBR 152:56     65:58(28)    86:58(40)
 32  Peter Avis               AIRE   GBR 159:32     76:02(41)    83:30(35)
 33  Patrick Benjamin         BOK    GBR 159:40     73:16(38)    86:24(39)
 34  Iain McLeod              GRAMP  GBR 160:14     88:37(48)    71:37(20)
 35  Sren Bertelsen          OK-HTF DEN 161:23     77:32(43)    83:51(36)
 36  Willie Fitzgerald        CorkO  IRL 166:08     87:05(46)    79:03(29)
 37  Roger Morgan             SOC    GBR 167:25     70:06(33)    97:19(48)
 38  Timothy Keogh            MV     GBR 168:02     75:17(40)    92:45(46)
 39  Kevin Ross               OD     GBR 170:13     68:31(31)   101:42(50)
 40  Neil Fraser              TVOC   GBR 174:03     85:47(45)    88:16(42)
 41  Rod Mansel               SUFFOC GBR 176:35     85:38(44)    90:57(44)
 42  Chris Simmonds           HALO   GBR 178:57     70:09(34)   108:48(51)
 43  Matthew Knipe            QO     GBR 180:23     88:23(47)    92:00(45)
 44  Simon Crocker            DEE    GBR 180:28     71:04(36)   109:24(52)
 45  Ulf Skoglund             KilsOK SWE 180:42     66:36(30)   114:06(54)
 46  Fredrik Brandhorst       JARLA  SWE 189:40     91:30(52)    98:10(49)
 47  Mark Dakin               SYO    GBR 204:28     89:32(49)   114:56(55)
 48  Steven King              SOS    GBR 220:43     90:00(50)   130:43(56)
     Jonathan Steed           BAOC   GBR                         73:25(24)
     Neil Crickmore           SO     GBR                         45:37(1)
     David Bryant             MAROC  GBR           125:06(55)      rtd
     Brian Burt               BKO    GBR            91:04(51)         
     Glen Jones               LOK    GBR           104:55(53)         
     Nicholas Barr            MOR    GBR                         58:57(8)
     Pr Lundqvist            HAGABY SWE            58:51(21)         
     Duncan Minty             LOK    GBR            63:17(25)      rtd
     Michael Molloy           SPLOT  GBR              rtd             
     Phil Conway              GO     GBR              rtd          rtd
     Stephen McNab            BKO    GBR           122:21(54)         
     Alan Ogden               MDOC   GBR                         88:38(43)
     Nigel Jefferies          BKO    GBR                         82:09(33)
     Antony Schofield         MV     GBR            63:18(26)         
     Mike Vokes               DEE    GBR                        110:30(53)
     Lee Shardlow             BOK    GBR                         96:54(47)
     Andy Thornton            MDOC   GBR                         66:51(14)

Return to Top, class index.
Goto previous class M50L, next class M55L, classes on course 19: W50L
Splits for course 14: Race 1 and Race 2

Results service provided by MERCS.